Strach (Angst) je divadelné spracovanie rovnomenného novelového diela rakúskeho spisovateľa Stefana Zweiga, ktorý je známy svojím citom pre psychologickú hĺbku postáv a napätie medzi emóciou a racionalitou. Príbeh pôvodne vyšiel v roku 1920 a odvtedy sa dočkal viacerých dramatizácií, pričom jeho nadčasové témy ako vina, výčitky svedomia a morálny rozklad z neho robia mimoriadne aktuálne divadelné dielo aj dnes.
Žena v zajatí vlastného tajomstva
Dej sleduje osudy mladej ženy Ireny Wagnerovej, ktorá žije zdanlivo ideálny život v dobre zabezpečenom manželstve. No jej mimomanželský románik sa stane spúšťačom psychologického thrilleru, keď ju začne vydierať neznáma žena. Zdanlivo malý prehrešok sa mení na rastúci pocit viny a paranoje, ktorý Irenu psychicky ničí. Ocitá sa v pasci strachu – pred spoločnosťou, manželom, ale najmä pred sebou samou.
Strach ako hlavný hrdina
Inscenácia Strach sa nespolieha na veľké zvraty či vonkajšiu akciu, ale stavia na vnútornej dráme, napätí a hereckej presnosti. Práve psychologická presnosť Zweigovho textu dáva priestor pre intenzívne herecké výkony, ktoré zobrazujú rozpad osobnosti pod tlakom nevypovedaného tajomstva. Diváci sledujú, ako neistota a vina narúšajú realitu a vedú k zúfalým rozhodnutiam.
Čo môžu diváci očakávať?
Predstavenie Strach je komornou drámou s vysokou psychologickou hustotou. Je určené divákovi, ktorý ocení precízne vybudované napätie, hlboké emocionálne vrstvy a tému, ktorá sa dotýka univerzálneho ľudského prežívania. V moderných inscenáciách sa často pracuje s minimalistickým výtvarným riešením, ktoré necháva vyniknúť vnútornému svetu postáv.
Ak vás zaujímajú príbehy o morálnych dilemách, psychických tlakoch a silných ženských postavách, Strach je dielo, ktoré vás vtiahne do sveta, kde mlčanie môže byť hlasnejšie než slová.